czytanie sztuki

Zmęczona historia, czyli milion przygód na dobranoc

30 SIERPNIA – NIEDZIELA

godz. 11.00, wydarzenie dostępne bezpłatnie na www.hurrart.pl

Czytanie sztuki dla widzów od lat 4.

Tekst: Kuba Kapral

Reżyseria: Judyta Berłowska

Muzyka: Anna Stela

Realizacja obrazu: Bartek Warzecha

Realizacja dźwięku: Wojciech Niebelski (Studio Fundacji Kultury im. Stefana Kudelskiego)

Obsada:
Wiki – Anna Domalewska
Tata – Wojciech Niemczyk
w pozostałych rolach:
Błażej Twarowski
Michał Olszewski
Ewa Lubacz
Andrzej Kuba Sielski
Beata Orłowska

Nie czas wymawiać się zmęczeniem, gdy płoną Baśnie. I to Zebrane! Wiki z Tatą ugasili pożar gołymi rękami, ale ogień zrobił swoje – baśnie stopiły się ze sobą i zaczęły z nich wychodzić różne dziwne postacie.
Wilk skleił się ze stoliczkiem „nakryj się”, więc chyba otworzy restaurację. Dobra Wróżka jest zła, bo nie może daleko zajść, choć od pasa w dół jest siedmiomilowym butem. Biedny Rybak uwięził w pudełku po zapałkach Dziewczynkę, która była Królem Zwęglonem Wielkim i chciała wszystko spalić. Na szczęście nos Taty zamienił się w kran i wszystko zalała woda. Potem Wiki z Tatą popłynęli łódką z gazety na bezludną wyspę, którą zamieszkiwali Lodożercy, ale z powodu topniejących lodowców musieli stamtąd uciekać… rakietą!
Co za historia! Niejednego mogłaby zmęczyć. Gdyby nie to, że Wiki poczuł się w końcu śpiący, przeżyłby z Tatą jeszcze Milion innych Przygód. I to nie ruszając się z pokoju, bo ich niczym nieskrępowana wyobraźnia, nie miała granic.
Sztuka zachęca rodziców i dzieci do wspólnego, kreatywnego spędzania czasu. Okazuje się że razem mogą nie tylko ćwiczyć literacką wyobraźnię, ale również świetnie się przy tym bawić. To dowcipna opowieść, odnosząca się do bohaterów ze znanych bajek, którzy dzięki wyobraźni taty i syna występują w zupełnie nowej historii, dostając drugie, „zaskakujące” życie.

Sztuka zdobyła II nagrodę w 31. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Czas trwania – 27 minut

Kuba Kapral fot. S. Dziwińska

Kuba Kapral – urodzony w małym miasteczku w rodzinie robotniczej w 1979 roku, z wykształcenia kulturoznawca. Od połowy lat 90. związany z teatrem offowym, zarówno z grupami takimi jak: Terminus a Quo, Porywacze Ciał, Usta Usta Republika, Strefa Ciszy, Teatr Ósmego Dnia, jak i jako samodzielny twórca oraz animator grup studenckich Koło Gospodyń Miejskich, LUDUCIOS, następnie jako współtwórca grup: Teatr Palmera Eldritcha i Circus Ferus. Jako samodzielny twórca realizuje dwa spektakle pod auspicjami Teatrzyku Kukiełkowego Kuby Kaprala. Po przyjściu na świat pierwszego syna postanawia pisać sztuki teatralne dla dzieci i młodzieży, głównie w trybie konkursowym. Powstają teksty: „Pająk i dziewczynochłopak”, „NieWażny głos”, „Xwin0” (zrealizowany jako słuchowisko), „Amaja”, „Śmieciory i ostatni człowiek”, „Diabeł Rokitka i Superbohaterowie” (słuchowisko dla Teatru Ateneum w Katowicach). Równolegle powstają też teksty dramaturgiczne dla dorosłych „Zjazd”, „Szafa”, „Ciąg dalszy”, „Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych” (dwa ostatnie dla grupy teatralnej Wikingowie).

Close Menu