Organizator

Organizatorem Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! jest Teatr Lalki i Aktora “Kubuś” w Kielcach.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach rozpoczął działalność w 1955 roku, na początku jako stowarzyszenie. Jego założycielem był Stefan Karski, on też nadał teatrowi nazwę. Nieco przewrotnie, bo pod wesołym zdrobnieniem popularnego imienia zawarł nawiązanie do trudnej polskiej historii. Tak nazywał się jedyny wóz pancerny w Powstaniu Warszawskim, a także samoloty zwiadowcze w Armii Andersa.

Początki „Kubusia” nie były łatwe, przede wszystkim przez brak siedziby. Teatr funkcjonował objazdowo, występował gościnnie. Z czasem, mimo rozmaitych trudności, stawał się coraz bardziej rozpoznawalny i lubiany, wzrastał jego poziom artystyczny. W 1965 roku stał się instytucją państwową, otrzymał pierwsze pomieszczenia, choć jeszcze wciąż nie własną scenę. Dopiero w 1992 roku, dzięki determinacji i wieloletnim staraniom ówczesnej dyrektor Ireny Dragan udało się pozyskać obecną siedzibę przy ulicy Dużej 9.


Obecny dyrektor, Robert Drobniuch, zainicjował zmianę wizerunku teatru, który oferuje dziś młodym widzom nie tylko spektakle, ale też liczne zajęcia i atrakcje pozasceniczne, w tym m.in. Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci Hurra! ART!

Repertuar oparty jest głównie na adaptacjach największych, polskich i światowych, utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej. Teatr wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Robert Drobniuch

Dyrektor Festiwalu, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, reżyser teatralny i operowy, członek władz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA. Absolwent reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz podyplomowych studiów reżyserii opery i innych form teatru muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Laureat nagród i wyróżnień, m.in. za spektakl „Mikrokosmos. Kompozycje” (Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak”, nagroda Perfect Performance na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Szanghaju w Chinach), czy „Sklepy cynamonowe” wg Brunona Schulza (Nagroda główna na 17 Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku). W 2015 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury dla Wyróżniających się Twórców Kultury dla Dzieci za dokonania w dziedzinie teatru.

Justyna Czarnota

Kierownik programowy Festiwalu, kierowniczka Działu Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, z którym współpracuje od 2010 roku. Pedagog teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury.

Jolanta Świstak

Koordynator Festiwalu, kierownik literacki Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Absolwentka kulturoznawstwa (specjalizacja teatralna) Uniwersytetu Śląskiego, instruktor teatralny. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w działach: literackim oraz impresariatu. Odpowiada za kontakty z mediami, promocję oraz marketing, posiada bogate doświadczenie w zakresie organizacji i koordynacji przedsięwzięć teatralnych o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym.

Piotr Ruchomski

Kierownik techniczny Festiwalu, kierownik techniczny Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej, specjalista w zakresie nagłośnienia i nowoczesnych technologii scenicznych. Doświadczony realizator dźwięku i oświetlenia. Od wielu lat współpracuje z firmą ALDAR, regionalnym liderem w branży techniki scenicznej i estradowej oraz kompleksowej obsługi technicznej imprez. Od wielu lat współpracuje z siecią Klubów Młodzieżowych „Wolna Strefa” oraz Federacją Stowarzyszeń Kulturotwórczych „Baza Zbożowa”, pomagając młodym artystom w wieku od 15-25 lat rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności.

Close Menu